Amit tudni érdemes.....

Színek világa

A nemzetközileg elismert Munsell-skálát a geológiában, a gyógyszeriparban, a régészetben, a talajtanban, a belsőépítészetben, az élelmiszeriparban használják. A színskálát eredetileg Albert H. Munsell amerikai professzor dolgozta ki és vezette be színek elnevezésének egyértelműsítésére az 1905-ben megjelent A Color Notation című munkájában. A rendszer alapvetően az emberi színérzékelésre alapul, az egyes színeket betűkből és számokból álló kombinációk írják le, amelyek a fenti három ismérvből következnek. Az eredeti rendszer kisebb hiányosságait az 1929-ben megjelent Munsell Book of Colorés későbbi kiadásai fokozatosan kiküszöbölték, az 1940-es évektől már optikai mérési eredményekre is támaszkodva.

A rendszert legkönnyebben egy hengerkoordináta-rendszerben képzelhetjük el: az intenzitás a henger tengelyén, a színtisztaság a tengelytől távolodva, míg a színárnyalat azimutálisan körben helyezkedik el. 

Munsell színkör

 

A színintenzitás a feketétől (0) a fehérig terjed (10), bár eredetileg 1-től 9-ig volt definiálva. Munsell a színárnyalatokat öt alapszínre alapozta, melyeket körben az alapszínek angol neveinek rövidítéseivel adunk meg: sorrendben az R a vörös (red), az Y a sárga (yellow), a G a zöld (green), a B a kék (blue), a P pedig a lila (purple) színt jelzi. Az ötféle köztes színt az említett betűk kombinációi adják: pl. a sárgászöldet GY jelzi. Munsell a fenti színeket egy 100 részre osztott körben helyezte el: minden alap- és köztes színnek 10 fokozata van, úgy, hogy magát a színt az 5-ös fokozat reprezentálja. A teljes színkört tehát a 5R–5YR–5Y–5GY–5G–5BG–5B–5PB–5P–5RP–5B adja (vöröstől vörösig). A köztes színeket az előtétszámok változása jelzi: így például a vörös (5R) esetében a 2.5R a vöröseslila árnyalatú vörös, míg a 7.5R sárgásvörös árnyalatú vörös. A 10-es előtét-szám ennélfogva mindig két, a fent felsorolt 10 szín között félúton elhelyezkedő színt jelöl, pl. 10GY félúton van a sárgászöld (5GY) és a zöld (5G) között. A színintenzitást Munsell a világos és a sötét színek elkülönítésére vezette be. Mivel a különféle szürkéknek nincs a fentiek szerinti színárnyalata, ezt N-nel jelezzük, úgy hogy az 5N a középszürke, 0N a fekete és 10N a fehér (bár ez Munsell definíciójában még rendre 1N és 9N volt). A színtisztaságot a tiszta színárnyalat és a szürke szín keverésének mértéke adja, amit az intenzitás után írt számmal jelzünk. A fentiek alapján a 7.5YR 7/12 egy 7-es intenzitású és 12 színtisztaságú vörösessárga, vörösbe hajló szín, míg az 5P 5/10 egy közepesen világos lila.

Azonban az egyes árnyalatokban a Munsell-féle színtisztaság nem egyenletes, ezért az eredeti Munsell-rendszer a fenti hengerkoordináta-rendszerben eléggé aszimmetrikus, és így – bár ahhoz hasonló – nem ekvivalens a HSB/HLS színmodellel.

A színtelíttség értelmezése az egyik kékesbíbor színnél

A színek világába egy másik színskála, a szintén nemzetközileg elismert, bár inkább a nyomdaiparban alkalmazott PANTONE színskála  ad némi betkintést. A PANTONE színskála a cián (C) magenta (M) sárga (Y) és a fekete (K) színek megfelelő arányú kombinációjával lehet elég jelentős számú színt kikeverni. De "speciális" festékekkel további színeket lehet előállítani. A PANTONE erre négy alapfestéket ajánl, amivel több ezer színt ki lehet keverni. Mivel ezek nem dirket színek, nem keverhetők ki a CMYK színekkel.

PANTONE skála

Azt mindig fgyelembe kell venni, hogy a színek a különböző számítógépen, és megvilágításban másként jelenek meg! Számítógép esetében függ még a videókártyától, a monitortól és az operációs rendszertől és ezek beállításaitól, így csak tájékoztató jellegű minden táblázat az interneten.

De még a monitornál esetelegesen használt világítás erőssége, vagy egy színes behúzott függöny befolyásolja szín megjelenését a monitoron.

A Pantone színminta atlasz 1963-as bevezetése óta igen komoly népszerűségnek örvend a designerek, nyomdaipari szakemberek, lakberendezők, ruhatervezők és úgy általában mindenkinek a körében, akik kicsit is a színekkel foglalkoznak munkájuk során. A rendszer lelkét a színskála képezi, melyben elvileg (erre még visszatérünk) ugyan azokat a színeket kapjuk minden egyes skálában, így könnyítve a földrajzilag távol elhelyezkedő szakembereket abban, hogy a színkódok alapján meghatározzák a használni kívánt színeket (persze a felhasználás ettől sokkal sokrétűbb és számos más területen is jól használható.

"A színek azonosságát a szabványosság biztosítja. Ennek megfelelően ha a világ két különböző pontján a például a 185C színkód ugyan azt kell, hogy jelentse. Már a Pantone skálák is csak ebből a célból jöttek létre annak idején. Persze manapság már rengeteg kiadás található belőle (lásd: ITT), függően attól, hogy mire szeretnénk használni. Külön típus jut a nyomdászoknak, grafikusoknak de még a divattervezőknek is készül Fashion kiadás. Fontos megjegyezni, hogy az egyes területeken belül is vannak különféle verziók, így például ha papír vagy egyéb anyag lesz a hordozófelületünk akkor figyelembe kell venni, hogy coated (mázolt), uncoated (mázolatlan) vagy matte (matt hatású) változatot hívunk segítségül." (Forrás: printscreen.hu)

Ha végigértünk a tudományos részen, akkor lássuk a gyakorlatot

Mi van akkor, ha a színekben való eltérést nem az okozza, hogy rosszul választunk színezőanyagot, nem vettük figyelembe a hordozófelületet. (Fal, nyílászáró)? Lehet negatív hatású tényező a megvilágítás is, hiszen a színérzetet nagyban befolyásolja. 

Egy  (ami egy elég erőteljes szín) szoba egy gelettelt falon egy oldalon ablakkal világosabb az ablak felé haladva, mint atttól távolodva. Egy  szín későbbegy vörös függönnyel kombinálva könnyen fordulhat  színbe. De a matt diszperziós falfestékek színnel bekeverve erőteljesebb színt mutatnak, mint száradás után. Óva intenék attól mindenkit, cián vagy a magenta, vörös színek erőteljes kombinációját alkalmazza fehérrel akár együtt akár külön-külön. Későbbiekben egy pasztellszínre való átállás elég költséges. Jó fedőképességű festékek például Polifarbe Platinium sem fogják egy rétegben eltakarni kellőképpen eltakarni. (Az elmített festéktípusból 2.500 Ft körül van egy liter 2014 08. 25 napján, több festékbolt ajánlatát tekintve.)